Wstęp
Nowości

Download
Archiwum
Darowizna

Pomoc
Wygląd
Błędy

Kontakt
Linki

Najnowsze

NokiX dla Windows
Wersja 1.38


NokiX dla Linux
Wersja 1.01


Skrypty
6.10.2006


Narzędzia
2.10.2006


SDK
Wersja 2.41

.: Nowości :.

Bugfix 6.10.2006
Z powodu wpadki w jednym z makr i w inkludach byłem zmuszony jeszcze raz wypuścić snapshot. Dostępne są nowe wersje pakietu skryptów, ich źródeł oraz SDK. Więcej na temat zmian w Changelog'u.

Nowe wersje 2.10.2006
Nowy snapshot jest już dostępny. Wszystkie części pakietu oprócz programu głownego (skrypty, narzędzia, SDK) zostały zaktualizowane. Informacje na temat zmian w Changelog'u.

Nowe wersje 25.08.2006
Postanowiłem wrzucić kolejny snapshot, tym razem trochę szybciej. Oznacza to także, że nowości jest niewiele ale mimo to wyszło na to, że każda część pakietu (program, skrypty, narzędzia, SDK) została uaktualniona. Tym razem tutaj nie daję rozpiski bo nie mam za bardzo czasu. Więcej na temat zmian w Changelog'u, tyle że po angielsku.

Dokumentacja offline 25.08.2006
Na prośbę jednego z użytkowników nowa wersja Dokumentacji SDK (0.8.5) dostępna jest również w wersji offline (w dziale Download).

Nowe wersje 5.08.2006
I oto mamy kolejny snapshot. Najważniejsze nowości:
 • NokiX 1.37
 • Snapshot skryptów (5.08.2006)
  • Wszystkie skrypty zostały skompilowane nowym SDK zawierającym nowe GCC (4.1.0) ze znacznie ulepszoną optymalizacją. Zaowocowało to mniejszymi plikami wynikowymi a wiec oszczędzimy miejsce we flashu a sam generowany kod jest też pewnie troche szybszy.
  • Wszystkie skrypty oczekujące zewnętrznych plików konfiguracyjnych (np. menu czy shortkeys) korzystają teraz z ulepszonych funkcji parsujących te pliki. Dzięki temu skrypty będą lepiej wyłapywać literówki i podobne błędy często popełniane w tych plikach.
  • file_system.rx
   System plików obsługuje katalogi. Tak, nie było to proste ale udało się. Są też inne nowe funkcje jak atrybuty, lepsza gospodarka miejscem we flashu czy nowe funkcje ułatwiające programistom operowanie na plikach i katalogach.
  • file_manager.nrx
   System plików ma katalogi a więc menedżer pozwala się po nich poruszać (w menedżerze zwane są folderami). Obsługuje też masę innych funkcji jak atrybuty plików, kopiowanie i przenoszenie plików a także całych folderów a także nowy protokół transmisji plików (i całych folderów) przez kable MBus/Fbus a także poprzez DirectIR. Obsługa konkretnych typów plików została wydzielona do osobnych skryptów (filetype_xxx.nrx) co oznacza, że w miarę łatwo można tworzyć skrypty do obsługi nowych formatów. Na dokładkę na telefonach z WAPem sciągnięte pliki których nie obsługują funkcje telefonu są przekierowywane do menedżera i można je zapisać na "dysk". Wielkie podziękowania dla Mikesz'a za nieocenioną pomoc w szukaniu błędów w menedżerze i systemie plików (oj, było tego troche na początku).
  • file_manager.rx
   Nowe makro, pozwala innym skryptom łatwo dodawać obsługę nowych typów plików a także nowych opcji do menu menedżera plików.
 • Nowe wersje narzędzi
  • NokiXeditSS 1.02
  • NokiXfiler 2.00
   Obsługuje zupełnie nowy protokół przesyłania plików wbudowany także w nową wersję skryptu file_manager.nrx. Aby wysłać katalog do telefonu po prostu wrzuć jego ikonkę na okno programu. Obsługa starego protokołu została usunięta.
  • NokiXni 1.02
  • NokiXshot 1.13
 • SDK 2.30
  • GCC 4.1.0
   Oprócz użycia nowych źródeł kompilatora, poprawiona została w nim jedna rzecz powodująca reset telefonu np. gdy stworzyliśmy dispatcher, który nie wywoływał żadnych funkcji. Nie był to oczywiście błąd w GCC, ale pewna niekompatybilność z kompilatorem użytym do kompilacji firmware'u przez Nokię.
  • NokiXdebug 1.23
  • Nowa dokumentacja (zapraszam do działu Pomoc)
Więcej na temat zmian w Changelog'u (po ang.).

Oczywiście dostępne są pliki źródłowe do wszystkich moich programów i skryptów.

Wszystko oczywiście w dziale Download.

Pozdrawiam
[Yak]

Mirror strony projektu Blacksphere 5.08.2006
Ponieważ strona słynnego projektu Blacksphere nie jest już dostępna, postanowiłem postawić jej mirror (patrz dział Pomoc). Jest to zwykły backup plików HTML także żadne logowanie nie działa. Strona ma być bazą danych dla osób piszących skrypty dla NokiXa. Wystawiam ją bez zezwolenia wampus'a (autor), ale niestety nie udało mi się z nim skontaktować.

Nowe wersje i nowości 26.05.2006
Po pierwsze przepraszam za opóźnienie. Byłem dość zajęty własnym życiem oraz tym co chcę Wam tu przedstawić :D.

Krótki opis wszystkich nowości (po angielsku) znajduje się w Changelog'u. Tutaj chciałbym przedstawić tylko najważniejsze rzeczy oraz przemyślenia na temat ich użycia.

NokiX 1.33

Drobne usprawnienia, przykładowo można ustawić domyślny katalog projektów. Dzięki temu nie trzeba go szukać przy każdym otwieraniu projektu. Interfejs graficzny programu wygląda nieco lepiej gdyż korzysta z innej czcionki.

System plików (Flash File System)

Prawdopodobnie wiecie o pakiecie Spaceimpact33'a do przechowywania SMSów w telefonie, tzw. mail suite. Ponieważ wszystkie te wiadomości muszą być gdzieś zapisywane, użyty tam został system plików przeportowany z MADos'a. Implementacja ta miała jednak pewne problemy tak więc wspólnie rozpoczęliśmy prace nad nowym systemem plików. Ponieważ zadanie to do prostych nie należy postanowiłem nie wymyślać koła na nowo tylko użyć istniejącego systemu. Chciałem także aby był bardziej rozbudowany od systmu z MADos'a tak więc wybrałem system nazwany Tiny File System a pochodzący z pakietu MicroMonitor.

Portowanie nie było proste, nasze środowisko jest troche odmienne od normalnego. Ale w końcu się udało i mamy to. System plików jest zupełnie inny tak więc stary "mail suite" z nim nie zadziała. Spaceimpact33 ciągle pracuje nad jego nową wersją która oprócz współpracy z nowym systemem plików posiadać też będzie kilka nowych funkcji. Powinna być dostępna już wkrótce.

Ze swej strony napisałem parę skryptów które wykorzystują nowe możliwości już dziś:
 • file_manager.nrx
  Bardzo ważna aplikacja. Pozwala zarządzać plikami przechowywanymi w pamięci telefonu. Można za jej pomocą przesyłać pliki pomiędzy dwoma telefonami (łączem podczerwieni) oraz pomiędzy telefonem a komputerem (za pomocą nowego narzędzia, NokiX filer). Aplikacja tworzy pliki tekstowe, zmienia nazwy plików, usuwa je, itp. Pozwala wyświetlać pliki NI (obrazki i animacje tworzone nowym narzędziem, NokiX NI) oraz odgrywać pliki RE (dzwonki). Pozwala także formatować system plików (usunąc wszystkie pliki i przygotować pamięc to zapisu nowych plików).
 • new_screen_saver.nrx
  Jak pewnie zgadliście jest to nowa wersja skryptu screen_saver.nrx która korzysta z wygaszaczy w postaci plików zamiast umieszczonych na stałe w MCU. Umożliwia to wiele nowych rzeczy. Wygaszacze mogą (tak jak każde inne pliki) być wymieniane bez potrzeby flashowania telefonu, mogą być przesłane pomiędzy telefonami za pomącą łącza podczerwieni (za pomocą skryptu file_manager.nrx). Wygaszacze przechowywane są w plikach NI. Kolekcja przykładowych wygaszaczy w tym formacie znajduje się w dziale Download. Nowe narzędzie, NokiX NI, pozwala tworzyć takie pliki ze zwykłych plików BMP lub GIF. Pliki NI są zwykle mniejsze i mogą zawierać dodatkowe informacje o położeniu zegara i daty na ekranie. Parametry te mogą być edytowane za pomocą kolejnego narzędzia, NokiX screen saver editor. Ponieważ wygaszacze zapisane są w systemie plików, zwalnia się sporo miejsca we flahu na sam system plików.
 • new_welcome_anim.nrx
  Nowa wersja skryptu welcome_anim.nrx. Używa tych samych plików (zobacz new_screen_saver.nrx). Można użyć jednego pliku jako wygaszacza i animacji powitalnej jednocześnie. Jeśli plik zawiera parametry wygaszacza zostaną one po prostu zignorowane przez ten skrypt.
 • ringtones_files.nrx
  Pozwala używać dzwonków RE jako prawdziwych dzwonków. Oznacza to, że można je po prostu ustawić jako dzwonek i będą odgrywane po odebraniu połączenia.
Stary system plików działał wyłącznie z 3310, nowy także tu jest lepszy. Testowałem go także na 5110, 8210 oraz 5210 ale inne modele także nie powinny sprawiać problemów. Nie zadziała za to na 3210 ponieważ jest to jedyny model, który nie jest w stanie zmienić zawartości pamięci Flash bez zewnętrznego napięcia (dlatego złącze 3210 ma dodatkowe piny). Przykro mi, nic się nie da z tym zrobić.

Aby użyć systemu plików, dodaj skrypt file_system.nrx to swojego projektu i jako parametr podaj rozmiar obszaru który chcesz przeznaczyć na pliki. Zajrzyj do info o tym skrypcie po więcej wskazówek. Prawdopodobnie także będziesz chciał dodać skrypt file_manager.nrx ale nie jest to wymagane.

Wszystkie wspomniane wyżej narzędzia znajdują się w pakiecie Narzędzi w dziale Download.

Środowisko programistyczne (NokiX SDK), V2.20

Nowa wersja pakietu do tworzenia własnych skryptów zawiera poprawiony kompilator GCC (z poprawki wypuszczonej w międzyczasie) oraz nową wersję VisualHAM'a. Wersja 2.6 tego IDE zawiera wiele poprawek, usunięto większość błędów i dodano nowe opcje. Nad wersją tą pracowałem razem z oryginalnym autorem, Peterem Schrautem. Samo SDK zawiera także inne poprawki, na przykład w programach pomocniczych z katalogu bin czy w szablonach projektów. Więcej informacji w Changelog'u.

Dokumentacja SDK także została uaktualniona. Dodano kilka nieopisanych dotychczas makr. Zawiera także opis nowych rzeczy, jak np. programowanie systemu plików we własnych aplikacjach.

No to chyba tyle jeśli chodzi o najważniejsze rzeczy. Teraz wszyscy do działu Download :). Na uwagi i pytania czekam na forach. Życzę sukcesów w modowaniu!
[Yak]

Update wersji Linuxowej 9.03.2006
Naresh poprawił nieco wersję NokiX'a dla systemów Linux. Teraz nosi on numer 1.01 i jest kompatybilny z biblioteką QT 4.1. Oczywiście kompatybilność z wersją 4.0 została zachowana.

Pokaż wszystkie


Get Firefox!

Do góry